24. Mai kyrillische Schrift in Bulgarien 

24. Mai regional: Feiertag kyrillische Schrift in Bulgarien

Der 24. Mai ist als Feiertag Bulgarien heute bekannter als „Tag der Kultur und Bildung“.

 

Das kyrillische Alphabet, nach den traditionellen Namen der ersten beiden Buchstaben auch Asbuka genannt, ist eine Buchstabenschrift, die für zahlreiche, vor allem slawische, Sprachen in Europa und Asien verwendet wird. Sie ist nach Kyrill von Saloniki benannt, der jedoch nicht die (heute trotzdem so genannte) kyrillische, sondern die ihr vorausgehende glagolitische Schrift entworfen hat. …

Seit dem Beitritt Bulgariens ist die kyrillische – neben der lateinischen und der griechischen – eine der drei offiziell verwendeten Schriften in der Europäischen Union.

 

Heutzutage benutzen über 300 Millionen Menschen vor allem in Bulgarien, Serbien, Mazedonien, Russland, Weißrussland, Ukraine, Mongolei, Kasachstan, Tadschikistan und Kirgistan die kyrillische Schrift, die Ende des 9. Jahrhunderts und Anfang des 10. Jahrhunderts in Ostbulgarien, am Hof der bulgarischen Zaren in Preslav entstand

24 Май – Ден На Българската Просвета И Култура И На Славянската Писменост

 

24 май е един от най-светлите български национални празници. На тази дата честваме Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. До 2020 година празникът беше познат като Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.

 

24 май, известен още като Ден на Св.св. Кирил и Методий и Празник на буквите е денят, в който отбелязваме създаването на първата българска азбука – глаголицата, от светите братя Кирил и Медодий през 862/863г., приноса на техните ученици към разпространението на словото и православното християнство, както и създаването на кирилицата в края на IX век.

 

Днес празникът надхвърля църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се превръща в общонароден празник на всички просветители, учени, творци и светли умове в българската история и съвремие. 24 май е един от официалните български празници, неучебен и неработен ден.

 

История На Празника 24 Май

 

С въвеждането на Григорианския календар през 1916 г. отбелязването на Деня на българската просвета и култура и църковното възпоминание на Св.св. Кирил и Методий се честват на един ден – 24 май. След 1969 г. се провежда секуларизация чрез отделяне на църковния от светския календар, затова днес съществуват църковен празник на Св Св Кирил и Методий на 11 май и светски празник на 24 май. Денят на славянската писменост и култура е обявен за официален празник на Народна Република България с решение на Деветото Народно събрание на 30 март 1990 година.

 

 

Химнът на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост е “Върви, народе възродени”. Автор на текста е поетът Стоян Михайловски, който написал стихотворението през 1892г в град Русе. Първоначалният текст бил озаглавен „Химн на Св.св. Кирилъ и Методи” и е публикуван през 1892г  в сп. “Мисъл”, кн. IX-X. Музиката към химна е създадена от през 1901г.

 

Как се Отбелязва 24 Май?

 

24 май е празник, какъвто другите народи по света нямат – на писмеността, просветата, културата. Това е празникът, който се чества от най-дълго време в близкото ни минало и има ключово значение в българската история – той служи като обединител на българите преди Освобождението през 1878г, стимул в дискусиите за църковна независимост от началото на 18 век и демонстрация против асимилацията на българите преди Съединението през 1885г и Независимостта през 1908г.

 

Днес на кирилица пишат не само българите, но и сърбите, черногорците, руснаците, украинците, белорусите, както и още много неславянски народи от бившия Съветски съюз, а също и монголците – общо приблизително около 200 милиона души.

24 май като празник на славянската писменост и на светите братя Кирил и Методий се отбелязва днес и извън България – в Русия той се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов. В град Мурманск е най-северната точка, където има паметник на Св. Св. Кирил и Методий.

 

У нас, 24ти май е един от най-любимите празници на ученици, студенти и учители. В училищата и университетите Денят на българската просвета и култура се отбелязва с множество литературни конкурси, рецитали и концерти.

 

В по-малките населени места 24 май се чества с венци, тържества и веселби в центъра на селището, а в големите градове и регионални центрове, Денят на Св.св. Кирил и Методий се отбелязва с паради, общоградски шествия и тържествени церемонии.

 

На този неучебен и неработен ден общинските и регионалните музеи и галерии приемат посетители с вход свободен.

 

Още Информация За Денят На Славянската Писменост и Култура

 

Светите братя Кирил и Методий са обявени за съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II през 1980 година.

 

По инициатива на Министъра по Европейските въпроси Меглена Кунева, през 2005г . Нов български университет издава сборник на 21 европейски езика с превод на българския всеучилищен химн „Върви народе възродени!“.

 

През 2007 г. кирилицата е призната за третата официална европейска азбука, наред с латиницата и гръцката азбука.